Wymiana 🇩🇪 2023

Liceo w Lipsku!

🇩🇪 Uczniowie i uczennice z klas 2a i 2b obecnie przebywają na wymianie w Niemczech. Podróż do naszej zaprzyjaźnionej szkoły w Naunhof przebiegła sprawnie i w miłej atmosferze, chociaż na twarzach niektórych uczniów można było zauważyć lekki niepokój 😊.

🤔 Pojawiły się różne obawy: Jak będzie wyglądało nasze pierwsze spotkanie, czy znajdziemy wspólny temat do rozmów... Po przyjeździe zostaliśmy serdecznie przywitani, a po kilku zabawach integracyjnych pierwsze lody zostały przełamane.

🤝 Nasi nowi niemieccy przyjaciele szybko nawiązali z nami kontakt, co sprawiło, że czuliśmy się swobodnie w ich obecności. Po krótkim zapoznaniu się każdy z nas udał się do swojej niemieckiej rodziny.

🏡 Niedziela to czas, kiedy możemy bliżej poznać naszych gospodarzy. Spędzamy czas z nimi, poznając ich codzienne życie, uczestnicząc w różnych wydarzeniach i nawet biorąc udział w maratonie 😊. Każda rodzina ma zaplanowane coś specjalnego, aby umilić nam dzień.

🏰 W poniedziałek wszyscy razem wyruszymy na podbój Drezna 😊. To dopiero początek naszej przygody! Będziemy Was na bieżąco informować, więc: Bleibt dran!

💰 Projekt został sfinansowany ze środków PNWM.

Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

@dpjw_pnwm

Poniedziałek i Wtorek za nami!

🇩🇪🗓️ Poniedziałek: Dzisiaj mieliśmy okazję zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast Niemiec - Drezno. 🏰 Nasza grupa uczniów połączyła siły z niemieckimi rówieśnikami w trakcie emocjonującej gry terenowej. 🕵️‍♀️🕵️‍♂️ W trakcie rozgrywki nie brakowało emocji, a duch rywalizacji był na naprawdę wysokim poziomie. 🏆

🛶🗓️ Wtorek: Dzień drugi, ale tempo nie spada! Wtorek to dzień pełen aktywności sportowej. Rozpoczęliśmy od spływu kajakowego w Lipsku na rzece Elster 🌊, a po nim delektowaliśmy się pysznymi kiełbaskami. 🌭

🎤 Na koniec dnia nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje ulubione polskie i niemieckie piosenki.

🌌 Wieczorem wszyscy udaliśmy się do planetarium, gdzie mogliśmy zachwycać się pięknym, gwieździstym niebem i dowiedzieć się kilku fascynujących ciekawostek. 🌠

🌟 To były naprawdę udane dwa dni, pełne niezapomnianych wrażeń! 🌟

Strona fundacji - https://pnwm.org/

Album zdjęć aktualizowany codziennie: https://photos.app.goo.gl/gzooKPjeTDhuY3D3A

Wróciliśmy!

Wróciliśmy z naszej niesamowitej przygody w Niemczech, a przeżycia z ostatnich trzech dni (środa-piątek) naprawdę zasługują na opisanie. Wymiana kulturowa z niemieckimi partnerami była nie tylko okazją do nauki, ale także do budowania trwałych przyjaźni i zrozumienia międzykulturowego.

Środa:

W środę nasza młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcjach razem z uczniami szkoły gospodarzy, co pozwoliło na zrozumienie niemieckiego systemu edukacyjnego oraz na wymianę doświadczeń edukacyjnych. Następnie, podczas Dnia Języków Obcych, uczestnicy rozwijali swoje umiejętności językowe poprzez różnorodne aktywności związane z językiem angielskim, francuskim, polskim i chińskim. Wieczór filmowy z pizzą pozwolił na rozluźnienie się po pełnym wrażeń dniu.

Czwartek:

Następnego dnia udaliśmy się na fascynującą wycieczkę do Lipska, gdzie uczniowie z naszej partnerskiej szkoły oprowadzali nas po historycznych miejscach miasta, opowiadając o nich po angielsku. Zwiedzanie Kościoła św. Tomasza (Thomaskirche), Rynku, uniwersytetu, City-Hochhaus, Augustusplatz oraz Promenaden Hauptbahnhof Leipzig było nie tylko lekcją historii, ale także okazją do praktykowania języka angielskiego w realnych sytuacjach. Czas wolny na zakupy i jedzenie pozwolił uczestnikom na chwilę relaksu przed powrotem do Naunhof, gdzie odbyły się gry integracyjne. Wieczorem uczniowie mieli czas na refleksje i przemyślenia dotyczące wartości wymiany oraz oczekiwań na przyszłe edycje programu. Wieczorny grill był okazją do podsumowań!

Piątek:

Piątek był dniem powrotu do Polski. Mimo piątkowych korków i długiej podróży, uczniowie wrócili zmęczeni, ale pełni radości i nowych doświadczeń.

Ważność:

Takie wymiany kulturowe są kluczowe dla rozwoju międzynarodowego zrozumienia i kompetencji międzykulturowych. Nie tylko rozwijają umiejętności językowe uczestników, ale także budują trwałe przyjaźnie i pomagają w rozwoju osobistym. Dzięki nim, uczniowie mogą zrozumieć wartość różnorodności i globalnego obywatelstwa. Inwestując w takie programy, inwestujemy w przyszłość otwartą na różnorodność kulturową i globalne wyzwania.

Podsumowanie:

Dni spędzone w Niemczech były pełne nauki, przyjaźni i niesamowitych doświadczeń. Wymiana ta była znakomitym przykładem, jak edukacja może wykraczać poza tradycyjne ramy klasy lekcyjnej, promując międzynarodowe zrozumienie i współpracę.